Jdi na obsah Jdi na menu
 


O plemeni

HISTORIE

West highland white terrier pochází ze Skotska, původně se používal k lovu a k norování.

Byl vyšlechtěn z podobného Cairn terriéra. Westík svou výškou cca 28 cm a hmotností od 7 do 9 kg patří sice k malým plemenům, ale svými vlastnostmi zastoupí velkého psa. Je to bystrý, temperamentní, sebevědomý, veselý a odvážný pes. Svým milým, rošťáckým vzhledem připomíná milého čertíka, kterému někteří majitelé rádi podléhají. I když je westík značně tvrdohlavý, pevnou a trpělivou výchovou z něj vzniká učenlivý, přátelský a poslušný kamarád. Je to přizpůsobivý společenský pes, vhodný do rodiny i k dětem. Nebojte se svého westíka brát i na dlouhé procházky, joging, nebo kratší výlety vedle kola. Pro west teriéra je charakteristická drsná srst bílé barvy, která vyžaduje pravidelnou úpravu trimováním. Udržovaná srst při občasném kartáčování nelíná. Pro udržení kvalitní srsti není vhodná častá koupel. Na odstranění nečistot a k vybělení se u westíků je možné použít suchý šampon, nebo speciální křídu. Westíci jsou nadšení a nevybíraví strávníci. Kvalitní, plnohodnotnou stravou si udrží dobrou kondici a krásnou srst po dlouhé léta. Pozor na různé pamlsky, protože při nedostatečné pohybové aktivitě můžou mít sklony k tloušťce.

 

STANDARD

Standard FCI č. 85 / 20.01.1998

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
DATUM ZVEŘEJNĚNÍ PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.06.1987
VYUŽITÍ: teriér
KLASIFIKACE FCI: skupina 3 teriéři, sekce 2 nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky.
CELKOVÝ VZHLED: Pes silné stavby těla, s hlubokým hrudníkem a žebry sahajícími daleko dozadu; rovný hřbet, přední a zadní fronta plná síly, na svalnatých nohách; v náležité míře vykazuje znamenité spojení síly a aktivity.
CHOVÁNÍ A POVAHA: Malý, aktivní, hravý, houževnatý pes se značným sebevědomím a uličnickým výrazem. Ostražitý, čilý, odvážný a sebejistý, avšak přátelský.
HLAVA: Vzdálenost od týlu k očím je mírně větší než délka mordy. Hlava je bohatě osrstěná a je nesená v pravém nebo menším úhlu k ose krku. Hlava nemá být nesena vysunutá vpřed.
LEBEČNÍ ČÁST:
Lebka: Mírně klenutá, čelní partie mají od jednoho kraje k druhému hladké obrysy. Od nasazení uší k očím se nepatrně zužuje.
Stop: Výrazný stop, tvořený bezprostředně nad očima silnými nadočnicovými oblouky, které přes oči mírně přečnívají a mezi očima vykazují slabou prohlubeň.
OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nos: Černý, poměrně velký nos, který se zbývající částí mordy tvoří hladký obrys. Nos nevyčnívá dopředu.
Morda: Morda se od očí směrem k čenichu postupně zužuje. Morda není pod očima vpadlá, ani příkře spadající, nýbrž je dobře vyplněná.
Čelisti/zuby: Silné a rovné čelisti. Mezi špičáky jsou natolik široké, aby byl vyjádřen požadovaný uličnický výraz. Zuby jsou v poměru k velikosti psa velké, s pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.
Oči: Posazené daleko od sebe, středně velké, nejsou vypouklé. Oči jsou pokud možno co nejtmavší, mírně zapadlé, s bystrým a inteligentním výrazem a zpod hustého obočí působí pronikavým pohledem. Světlé oči jsou vysoce nežádoucí.
Uši: Malé, vztyčené a pevně nesené, zakončené výraznou špičkou. Nejsou nasazené ani příliš daleko od sebe, ani příliš blízko. Srst na uších je krátká a hladká (sametová) a neměla by se stříhat. Na špičkách uší nesmějí být střapečky srsti. Kulaté, široké, velké nebo tlusté uši nebo srstí příliš porostlé uši jsou nanejvýš nežádoucí.
KRK: Dostatečně dlouhý, aby umožnil požadované nasazení hlavy; svalnatý, postupně se rozšiřující k základně a plynule přecházející do hezky šikmých ramen.
TĚLO: Kompaktní.
Hřbet: Rovný.
Bedra: Široká a silná.
Hrudník: Hluboký; žebra v horní polovině dobře klenutá, z boku působící dosti plochým dojmem. Zadní žebra značně hluboká; odstup mezi posledním žebrem a pánevní končetinou je tak krátký, jak jen vyžaduje volnost pohybu.
OCAS: Dlouhý 12,5 až 15 cm, pokrytý drsnou, ne však přerostlou srstí (bez vlajky). Ocas je pokud možno co nejrovnější, nesený čile, nikoliv však vesele, či přetočený nad hřbet. Dlouhý ocas je nežádoucí a neměl by být v žádném případě kupírován.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY: Nohy krátké, svalnaté a rovné, hustě pokryté krátkou hrubou srstí.
Ramena: Umístěná šikmo vzad. Lopatky jsou široké a přiléhají těsně ke stěně hrudního koše.
Ramenní kloub: Umístěn vpřed.

Lokty: Těsně přiléhají a umožňují volný pohyb hrudních končetin, souměrný s osou těla.
PÁNEVNÍ KONČETINY: Silné, svalnaté a přes záď široké. Nohy jsou krátké, svalnaté a šlachovité.
Stehna: Velmi svalnatá stehna nestojí příliš daleko od sebe.
Hlezna: Dobře zaúhlená a posazená pod tělem tak, aby byla v postoji i v pohybu poměrně blízko u sebe. Strmá nebo slabá hlezna jsou nanejvýš nežádoucí.
TLAPKY: Přední tlapky jsou větší než zadní; okrouhlé, přiměřeně velké, silné, s tlustými polštářky, pokryté krátkou drsnou srstí. Zadní tlapky jsou menší a mají tlusté polštářky. Povrch polštářků a všechny drápy mají být nejlépe černé.
CHŮZE/POHYB: Volný, přímý a celkově lehký pohyb. Hrudní končetiny volně vybíhají vpřed z ramen. Pohyb pánevních končetin je volný a silný, končetiny se pohybují blízko u sebe. Kolenní klouby a hlezna jsou velmi pružná, hlezna jsou zatahována pod tělo a dávají tak končetinám řádný posun. Strmý, škrobený pohyb pánevních končetin a kravská hlezna jsou vysoce nežádoucí.
OSRSTĚNÍ
SRST: Dvojí. Krycí srst je tvořena z drsné srsti, zhruba 5 cm dlouhé, bez jakéhokoli zvlnění. Podsada, která připomíná kožešinu, je krátká, měkká a přiléhavá. Otevřená srst je nanejvýš nežádoucí.
BARVA: Bílá.
VELIKOST: Výška v kohoutku přibližně 28 cm.
VADY: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.
POZNÁMKA: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.